Dzisiaj jest

sobota,
08 sierpnia 2020

(221. dzień roku)

Święta

Sobota, XVIII Tydzień zwykły
Rok A, II
Wspomnienie św. Dominika, prezb.

Dźwięk

Brak pliku dźwiękowego

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
1007

Modlitwa lectio divina

 

Modlitwa lectio divina polega na duchowym odczytaniu słowa Bożego. Modlitwa ta polega na czterech kluczach (etapach) rozważanego słowa Bożego. Chodzi o to by codzienność wypełnić słowem Bożym.

    1.  Lectio – polega na czytaniu z wiarą i uwagą tekstu słowa Bożego, tak jak gdyby dyktował mi go Duch Święty! Słowo Boże, które zostało spisane jest ciągle słowem, które musi być przez ciebie usłyszane i przyjęte całą istotą

     - znajdź sobie miejsce, które pomoże ci wyciszyć się zewnętrznie i wewnętrznie

     - czytaj wybrany tekst słowa Bożego powoli i półgłosem. Takie czytanie pomaga uczestniczyć w lekturze całym ciałem i ułatwia zapamiętywanie

     - Staraj się czytać tekst całym sobą: całym umysłem, sercem, wolą

     - Spróbuj odnaleźć w tekście „słowo kluczowe”, które pozwala uchwycić jego główne przesłanie

    2.  Meditatio – staraj się zrozumieć dogłębnie tekst. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”. Medytacja jest stopniowym wprowadzeniem w tajemnicę Słowa: pilne skupienie twojego umysłu i poszukiwanie ukrytej prawdy. Koncentruj się na Słowie, a nie na sobie. Bogactwo słowa będzie ci pomagało poznać i zrozumieć siebie. Zatrzymaj się nad fragmentem, który przykuł twoją uwagę. Przylgnij do słowa nowego, które cię zadziwia i niepokoi. Powtarzaj je i rozważaj. Jak Maryja zachowuj Słowo w sercu i czekaj na światło i zrozumienie.

     - rozpocznij lekturę cichym głosem

     - Powtarzaj Słowo lub zdanie, które przykuwa twoją uwagę – nasycaj się nim.

     - szukaj wyjaśnienia Pisma przez Pismo – tzn. powiąż Słowo lub zdanie z jakimś innym Słowem Pisma, które przychodzi ci na myśl.

    3.  Oratio: Teraz ty mówi do Boga. Otwórz przed Bogiem serce, aby mówić mu o przeżyciach. Które rodzi w Tobie Słowo. Módl się prosto i spontanicznie – owocami wcześniejszego „lectio” i „meditatio”. Pozwól Bogu zstąpić do serca i mów do Niego we własnym sercu. Wsłuchaj się w poruszenia własnego serca. Wyrażaj je szczerze przed Bogiem: uwielbiaj, dziękuj, proś.

- uwielbiaj Boga i dziękuj Mu za to Kim jest w twoim życiu.

- Przywołaj na pamięć co Bóg uczynił w historii twojego życia

- Błagaj Go, proś, wołaj, wyrażaj swoje cierpienie

- Możesz tak się modlić w każdej chwili, w wybranym czasie, podczas Eucharystii, liturgii Słowa, Różańca

4.  Contemplatio: trwaj przed Bogiem całym sobą. Módl się obecnością. Trwaj przy Bogu. Kontemplacja – to czas bezsłownego westchnienia Ducha, ukojenia w Bogu. Rozmowa serca z sercem. Jest to godzina nawiedzenia Słowa.    

     - staraj się milczeć i pozostawać w bezruchu, w skupieniu

     - Otwórz się na łaskę kontemplacji, czyli bądź z Bogiem tam gdzie On przebywa.

     - trwaj w doświadczeniu oczekiwania i spojrzenia. Najważniejsze jest przebywanie w głębokiej więzi z Nim Samym

     - staraj się patrzeć Jego oczyma na siebie, na drugich, na wydarzeniach i pozwól, aby wszystko przenikała Jego łaska. Kiedy zaczniesz widzieć w perspektywy Boga, wtedy zaznasz spokoju. 

     Ks. dr Marcin Niesporek

Wyszukiwanie

Statystyki

Brak własnych statystyk