Dzisiaj jest

piątek,
12 sierpnia 2022

(224. dzień roku)

Święta

Piątek, XIX Tydzień zwykły
Rok C, II
Dzień Powszedni albo wsp. św. Joanny Franciszki de Chantal, zakonnicy

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
7810

            Nasze Koło, przy poparciu i pomocy ówczesnego proboszcza ks. Prałata Franciszka Gębały, rozpoczęło swoją działalność na pielgrzymce parafialnej do Kalwarii Zebrzydowskiej 2 lipca 1979 r. Inspiracją były Prymicje o. Józefa Jończyka SVD w 1978 r., który wyjechał na misje do Papui Nowej Gwinei. Od 1979 do 1983 r. pielgrzymki parafialne do Kalwarii Zebrzydowskiej ukierunkowane były misyjnie. W parafii w comiesięcznych Godzinach Misyjnych uczestniczyło od 15 do 45 osób. Po erygowaniu parafii Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza od 1988 r. do połowy 2002 r. spotkania misyjne odbywały się przemiennie w obydwu parafiach, a następnie, ze względów organizacyjnych, tylko w parafii Wniebowzięcia NMP.

Tymczasem na misje do Meksyku wyjechał o. Marian Nytko SVD, a o. Józef Jończyk SVD po 15 latach wrócił do kraju. Głównym celem Koła było wsparcie modlitewne naszego "misjonarza frontowego". Pierwotnie w Patronacie uczestniczyło 100 osób, obecnie 60. Nie zabrakło też z naszej strony wsparcia materialnego misji prowadzonych przez Biuro Misyjne w Warszawie oraz takich Misyjnych Domów Zakonnych, jak SVD, SSpS, OM I i innych.

Wymienieni misjonarze, w czasie swoich pobytów na wakacjach w kraju, przybywali na spotkania naszego Koła. Zapraszaliśmy również innych misjonarzy (np. o. Józefa Jurczygę SVD misjonarza z Papui Nowej Gwinei, ks. dr. Mariana Balwierza byłego misjonarza w Tanzanii, siostrę Martynę Dziubę SSpS z Papui Nowej Gwinei). Od 1980 r. rozprowadzaliśmy dwumiesięcznik "Papieskie Intencje Misyjne", obecnie "Misje dzisiaj". Zbieraliśmy ostemplowane znaczki pocztowe jako walory filatelistyczne, które wysyłaliśmy Siostrom SSpS w Raciborzu. Pośredniczymy również w zapisach do werbistowskich Wieczystych Mszy św.

        W czasie 24 lat działalności Koła w animacji Godzin Misyjnych pomagali: pan Michał Skrzypek, pani Gabriela Wrzecionko, pani Bożena Hermann, a od października 2002 r. ks. Adam Bojdoł. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na nasze spotkania.

                                              Opracował animator: IGNACY M.

Wyszukiwanie

Statystyki

Brak własnych statystyk