Dzisiaj jest

piątek,
12 sierpnia 2022

(224. dzień roku)

Święta

Piątek, XIX Tydzień zwykły
Rok C, II
Dzień Powszedni albo wsp. św. Joanny Franciszki de Chantal, zakonnicy

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
7602

Duszpasterstwo osób niepełnosprawnych 

                                                     

  Pan Jezus w scenie Sądu Ostatecznego zapewnia nas: „Zaprawdę, powiadam wam: «Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili»” (Mt 25, 40). Pośród uczynków miłosiernych Jezus wymienia, szczególnie troskę o chorych i będących w różnej potrzebie (por. Mt 25,35-36). Zatem przedmiotem troski duszpasterskiej powinny być objęci ludzie niepełnosprawni, ale także ich bliscy.

  Niepełnosprawność może dotyczyć różnych sfer, nie tylko psychicznej, intelektualnej, ale również fizycznej. O tym jak ważna jest pomoc duchowa dla takich osób, świadczy choćby spotkanie Jezusa z paralitykiem, którego bliscy przynieśli i wprowadzili przez dach domostwa – stawiając go przed samego Jezusa. Jezus uzdrawiając go, nie użył słów, mających znamiona typowo medyczne, ale charakter duchowy: „Odpuszczają ci się twoje grzechy” (Łk 5,23). Wiemy, że paralityk wstał, wziął swoje łoże i poszedł do domu (por. Łk 5, 24). Widzimy zatem, jak ważna jest w uzdrowieniu sfera duchowa. Człowiek jest jednością duszy, ciała i ducha. Osoba niepełnoprawna, również potrzebuje bliskości Boga. Potrzebuje jednak empatii, zrozumienia, innego podejścia, choćby nawet do przeżycia samej spowiedzi, czy Eucharystii.

  Taką intuicję posiadali, ci którzy zaczęli towarzyszyć niepełnosprawnym w naszej parafii.    

  Początki towarzyszenia niepełnoprawnym wzięły się z pierwszych rekolekcji oazowych dla osób niepełnosprawnych w Bystrej, prowadzonych były przez o. prof. Piotra Liszkę, zorganizowanych przez śp. Grzegorza Zymanka. Z czasem zrodziła się potrzeba regularnych spotkań, na miarę pierwszego w naszej diecezji Duszpasterstwa Osób Niepełnosprawnych. Ważną i bezcenną rolę odegrał wtedy ks. prałat Franciszek Gembała oraz ks. Jerzy Szymik.

  Pierwsze spotkania zaczęły odbywać się od września 1983 roku w każdą trzecią sobotę miesiąca i tak trwają nieprzerwanie aż do dziś, w godzinach od 10.00-13.30. Zawsze dajemy niepełnosprawnym okazję do skorzystania ze spowiedzi świętej i uczestnictwa we mszy świętej. Po mszy świętej zaś jesteśmy na wspólnym poczęstunku (przy dobrym cieście, kawie i herbacie), a towarzyszą nam bezcenne pogawędki.

Ks. dr Marcin Niesporek

Wyszukiwanie

Statystyki

Brak własnych statystyk